• Witamy na stronie gminy Gdów

  Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
  Dowiedz się więcej o naszej gminie.
 • SMSowy System Ostrzegania

  Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
 • Dla turysty

  Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
 • Panoramy 3D

  Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
 • Mistrzowska gmina

  Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.

Kalendarium imprez

RSS

Aktualności

 • Tuesday, 11 December 2012 r., Informacje

  Obchody 94. rocznicy Odzyskania Niepodległości

  11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Po latach rozbiorów Polacy wywalczyli wolność. W Gminie Gdów uroczystości rocznicowe odbyły się w Gdowie i Niegowici.

  Po Mszy Świętej odprawionej w Sanktuarium pw. Narodzenia NMP w Gdowie uczestnicy przemaszerowali na gdowski rynek. Symbolicznym początkiem uroczystości przy Pomniku Pamięci było odegranie przez Orkiestrę Dętą Gminy Gdów hymnu państwowego. Okolicznościowe przemówienie do mieszkańców skierował wójt Zbigniew Wojas. Następnie przedstawicie władz samorządowych, kombatantów, partii politycznych, organizacji społecznych, młodzieży szkolnej, przedszkolaków i innych grup społecznych złożyli kwiaty i zapalili znicze. Część artystyczna uroczystości odbyła się w Centrum Kultury w Gdowie. Uczestnicy wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Tutte le Corde. Następnie dr Hubert Chudzio z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie wygłosił wykład pt. „Drogi do niepodległości – od Tadeusza Kościuszki do Józefa Piłsudskiego”.

  Uroczystości w Niegowici rozpoczęła Msza Święta odprawiona w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Niegowici. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali do Kwatery Żołnierskiej na cmentarzu parafialnym. Towarzyszyła im Orkiestra Dęta Gminy Gdów. Złożenie kwiatów poprzedziło wystąpienie okolicznościowe Wójta Zbigniewa Wojasa, który przywołał trudne dzieje Polski i starania o odzyskanie wolności. Na cmentarzu uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze. Obchody Święta Niepodległości zakończyła modlitwa przed pomnikiem wikarego Karola Wojtyły.

  Więcej fotografii z uroczystości w Gdowie i Niegowicii można obejrzeć w Galerii (zakładka: Multimedia).

Galeria

Do góry Powrót