Małopolski Szlak Owocowy
Pomysł wytyczenie szlaku owocowego został zaczerpnięty z Austrii, gdzie 5 gmin Styrii znanych jako ,,Sad Austrii" prowadzi na odcinku 25 km, unikalną działalność, znaną w kraju i za granicą jako Styryjska Droga Jabłkowa.
Ideę Styryjskiej Drogi Jabłkowej zaczęto realizować w 1986 roku. Wtedy to 40 sadowników założyło stowarzyszenie. Dzisiaj liczy ono ponad 300 członków. Powołali oni do życia Muzeum Jabłka, wzbogacili ofertę o ,,Szlak Miodowy"( dwugodzinną wędrówkę po pasiekach), a także organizują święto jabłek połączone z degustacją trunków alkoholowych wyprodukowanych na bazie tych owoców.
Małopolski Szlak Owocowy przebiega przez siedem gmin województwa małopolskiego w tym przez naszą gminę.
Na szlaku znajduje się ponad 150 obiektów, przede wszystkim gospodarstwa sadownicze. Owoce Małopolskiego Szlaku Owocowego to: jabłka, śliwy, truskawki, borówki, gruszki, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie.
Szlak prowadzi specjalnie oznakowanymi odcinkami dróg przez gospodarstwa, w których można dokonać degustacji i zakupu owoców oraz innych lokalnych produktów, a także zapoznać się z technologią produkcji owoców.
Udział gminy Gdów w inicjatywie jaką jest stworzenie Małopolskiego Szlaku Owocowego pozwala na ochronę i kultywowanie dziedzictwa naszej gminy w zakresie sadownictwa, poprawę stanu środowiska naturalnego oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu.
Zachęcamy turystów i konsumentów do odwiedzania owocowych zagród, podpatrywania pracy sadowników, uczestnictwa w wystawach i festynach.
Lista sadowników należących do MSO
- Adam Szostak Marszowice
- Grzegorz Kaleta Bilczyce
- Józef Strojny Gdów
- Stanisław Widomski Winiary
- Paweł Tuleja Kunice
- Andrzej Hankus Kunice
- Kazimierz Brzóska Kunice
- Bolesław Szczudło Kunice
- Tomasz Kasprzyk Kunice
- Henryk Hankus Kunice
- Krzysztof Węglarz Kunice
- Henryk Michalski Wiatowice